Desať tipov pre bezpečné obchodovanie na interneteInternetové obchodovanie zaznamenalo explóziu v popularite počas posledných rokov, a hoci je lákavé kochať sa v jeho rozmanitosti a výberu produktov, neoddeliteľnou súčasťou procesu je zostať v bezpečí pri obchodovaní online. Zostavili sme desať tipov, aby sme pomohli zaistiť, že Vaše údaje zostanú v bezpečí pri obchodovaní on-line, a aby sme pomohli vyhýbať sa podvodníkom.

1.Šifrované alebo zabezpečené servery:

Uistite sa, že stránka s ktorou máte čo do činenia, a to najmä pri zadávaní karty alebo podrobnosti o účte ohladom predaja priemyselných aktív, ako sú nákladné autá, ponúka zabezpečený server.

2.Odhlásiť sa úspešne:

Zvlášť, keď používate verejný počítač, napríklad v internetovej kaviarni alebo verejnej knižnici, dajte si záležat riadne sa odhlásiť, a to najmä na konci transakcie.

3.Kreditné karty:

Pri platbe kreditnou kartou, môže to byť doležité pozrieť sa na podmienky poskytovateľa karty ohladom ďalšieho zabezpečenia. Niektoré karty ponúkajú také služby, ako súčasť povinného balíka, alebo za príplatok.

4.Buďte opatrní pri e-mailoch:

Majte na pamäti, že e-mailové adresy z mnohých všeobecných doménových mien v zistovaní okolo predaja napríklad Vášho vysokozdvižného vozíka, ako hotmail.com alebo yahoo.co.uk nevyžadujú preukázanie totožnosti k založeniu, a preto ich v podstate nie je možné vypátrať. Bez ďalších potvrdení takéto e-maily nemožno prijať ako doklad totožnosti.

5.Bezhotovostné prevody:

Nikdy by ste nemali uskutočniť platbu niekomu, koho nepoznáte, drôtovým alebo telegrafickým prevodom, prostredníctvom, napríklad spoločnosti, ako je Western Union, je to preto, že takéto zariadenia neponúknu vysledovanie platieb, kedže sú určené pre zasielanie peňazí rodine a priateľom.

6.Naučte sa čítať svoje e-maily a odhaliť podvody: Bohužiaľ, nie všetky filtre nevyžiadanej pošty efektívne roztriedia e-maily podvodníkov od legitímnych e-mailov. Je dobré mať na pamäti niekoľko vecí pri analýze legitímnosti e-mailov. Napríklad, e-mailovú adresu, ak je neznáma, alebo zo štandardnej domény, ktorá nevyžaduje dôkaz o ID, rovnako ako obsah správy, vyzerá to, že ide o všeobecný e-mail rozoslaný mnohým príjemcom v nádeji, že podvod sa ukáže plodným? Referuje e-mail špecificky k bodu? Napríklad, ak predávate žeriav, referuje e-mail priamo k položke, alebo všeobecnejšie, k 'Vášmu automobilu', alebo nesprávne, napríklad 'Váš vysokozdvižný vozík'? Dávajte si pozor na e-maily, ktoré ponúkajú kúpit vysokozdvižný vozík, bez toho, aby si ho predtým prezreli v akom je stave, alebo e-maily, ktoré majú odlišné normy gramatiky a interpunkcie (napríklad niektorí podvodníci vysielajú všeobecné e-maily, aby získali od Vás odpoveď, ale potom budú musieť zostaviť neskoršiu korešpondenciu sami).

7.Je to príliš dobré, aby to bola pravda?

To neznamená, že obchodovanie na internete, neponúka potenciál hodný nájdenia zliav, alebo pri predaji, že to nemôže byť zisková skúsenost, ale mali by ste udržiavať úroveň opatrnosti ohľadom ponúk, ktoré sa zdajú príliš dobré, aby to bola pravda.

8.‘070’ telefónne čísla:

Aj keď na prvé zdanie, sa môžu javiť ako medzinárodné čísla alebo čísla mobilných telefónov, '070 'čísla sú v skutočnosti osobné čísla, ktoré pôsobia ako routery pre volania na majiteľovo zvolené číslo. Aj keď tieto môžu byť používané skutočnými obchodníkmi, napríklad nákladných vozidiel, sú potenciálne ťažšie vysledovatelné, a preto kľúčovým nástrojom podvodníkov. Hľadajte pevné mobilné alebo pevné číslo k zvýšeniu pravdepodobnosti, že sa jedná o skutočnú transakciu.

9.Nenechajte sa ohrozovať on-line:

Možnosť podvodníkov pokúsiť sa ohroziť alebo citovo Vás vydierať on-line nemožno ignorovať. Nemali by ste byť ohrozený alebo nanútený do uzavretia obchodu, ak sa necítite dobre v akomkoľvek ohľade transakcie, najmä by ste nemali byť predmetom ohrozujúceho správania.

10.Šeky sú sledovateľné, ale môžu byť tiež vymáhané:

Aj keď, ako spôsob platby šeky sú sledovateľné, čo umožňuje určitú úroveň istoty, keď nakupujete priemyselné aktíva od obchodníkov, ale sú tiež predmetom vymáhania roky po tom ako bol šek 'schválený' do Vášho účtu, ak by bol falšovaný alebo odcudzený. Veľa podvodov môže z tohto vzniknúť, napríklad, možno zistíte, že to bude len 'preplatkový podvod', v ktorom po odoslaní šeku, žiadajú peniaze odoslať bankovým prevodom, opäť ťažko vystopovať, a čo je dôležité, Vy prídete o peniaze.

Požadujete ďalšie služby?